Α’ ΕΣΚΑ: ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Πρώτη νίκη στην Α’ Εσκα για τον ΟΦΗ Ηρακλείου, καθώς νίκησε τους Αχαρνής με σκορ 64-60. Μέτριο ξεκίνημα για τους παίκτες του ΟΦΗ Ηρακλείου που έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους κάνοντας επιπόλαια λάθη, που είχαν σαν αποτέλεσμα να προηγηθούν οι Αχαρνής στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-21. Η διαφορά των 10 πόντων παρέμεινε για 3 λεπτά και μετά σιγά-σιγά η ομάδα του Ηρακλείου άρχισε να μειώνει την διαφορά, έχοντας βρει τα πατήματά της στο παιχνίδι. Στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 27-31. Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο ΟΦΗΗ έβαλε καλάθι μειώνοντας την διαφορά σε 2 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 45-49. Η διαφορά των 4 πόντων διατηρήθηκε για λίγα λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ο ΟΦΗΗ άρχισε να βελτιώνεται και κατάφερε να προηγηθεί στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα με 62-60 έπειτα από καλάθι γκολ-φάουλ. Το φάουλ που δέχτηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η γηπεδούχος ομάδα καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα και κατάφερε τελικά να επικρατήσει με σκορ 64-60.